اعداد و دنیای مهندسی!
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


1- این وبلاگ پل ارتباطی من، محمد صادق تولّلی، با دانشجویان مهندسی شیمی دانشگاه آزاد شیراز، و پژوهشگران همکار می باشد.

2- تبلیغات احتمالی در حاشیه وبلاگ خارج از کنترل من نمایش داده می شود.

Mohammad Sadegh Tavallali
tavallali[@]iaushiraz.ac.ir

مدیر وبلاگ : محمد صادق تولّلی
نظرسنجی
کدام صنایع، کارخانه ها یا ارگان ها بیشترین توجه را به کارآموزی دانشجویان دارند؟به نام خدا
سلام
مطالعه این موارد را به تمامی دانشجویانی که در حال پژوهش با من هستند توصیه می کنم. این لیست همچنان به روز رسانی خواهد شد:
 1. حتما یک دفتر مخصوص پایان نامه تهیه فرمایید و تک تک صفخات را شماره گذاری کنید. هر کاری که مربوط به پروژه می شود (ایده، محاسبه، اشکال، پرسش و پاسخ و ...) را در این دفتر به همراه تاریخ ثبت کنید. با زیادتر شدن جزییات ممکن است نکته مهمی با گذر زمان از دست برود. این دفتر را در جلسات گفتگو به همراه داشته باشید.
 2. در انتخاب موضوع پایان نامه، منفعل نباشید. این شما هستید که قرار است با این موضوع مدت مهمی را زندگی کنید. اگر موضوع را نمی پسندید، همان اول اعلام کنید. برای معین کردن موضوع عجله نکنید، این فاز بسیار مهم است!
 3.  قسمت مهمی از نمره عملکرد پایان نامه شما را بر مبنای پیروی از زمان بندی اعلام شده شما در پروپوزال لحاظ می کنم. پس در مرحله برنامه ریزی، جدی و دقیق بررسی کنید. با برنامه ریزی زمان کافی برای مشکلات پیش بینی نشده کنار بگذارید.
 4. زمان خیلی سریع تر از آنچه به نظر می رسد می گذرد. من واقعا امیدوارم همه شما حتی پیش از اتمام ترم چهار، دوره ارشد خود را تمام کنید. اما شرط شرکت در جلسه دفاع اتمام کار شماست، نه گذشت زمان. پس لطفا مراقب زمان باشید. 
 5. اگر تمامی جزئیات پایان نامه شما را می دانستم، دیگر نیازی به صرف زمان شما و من هم نبود. این موضوع را درک کنیم و صرفا منتظر پیگیری من نمانید. سعی کنید مستقل عمل کردن را تمرین کنید. اگر فقط منتظر تایید یا تکذیب من برای تمامی جزئیات باشید این اتفاق نمی افتد. فرمان کار را خودتان در دست داشته باشید. من هم حتما هستم.
 6. از بحث گروهی غافل نشوید. موضوعات پایان نامه شما با دیگر دانشجویان من شباهت هایی دارد. موضوعات اعضای گروه تحقیقاتی خودمان را خوب بشناسید، داد و ستد علمی کار شما را به شدت سرعت می دهد. در انتقال اطلاعات با هم گروهی ها سخاوتمند، و با دیگر افراد هوشمند ( و نه خسیس) باشید. 
 7. گزارش های سه ماهه به دفتر پژوهش دانشکده را فراموش نکنید. اصلا دوست ندارم به خاطر فراموشی آن ها، نمره ای را از دست بدهید. یادتان باشد این مورد در اختیار من نیست. در کنار این گزارشات سه ماهه، از شما گزارشات دو هفتگی از طریق رایانامه خواهم خواست. ارسال آن ها کار را برای شما آسان تر و جهت یافته تر می کند.
 8. در صورتیکه قسمت کوچکی از کارتان را می توانید به یک دانشجوی کارشناسی بسپارید تا هم او مطلب جدیدی یاد بگیرد و هم به کار شما کمک کند، حتما اطلاع دهید. شکر خدا تعداد زیادی از دانشجویان کارشناسی بخش ما، پر انرژی هستند و شاید با کمک هم بتوان بهتر نتیجه گرفت. من به پشتکار آن  ها ایمان دارم. در صورت تاثیر گذاری در مقالات احتمالی خروجی، نام آن ها را هم خواهیم داشت. این یعنی شما بیش از یک مقاله خواهید داشت.
 9. برای جلوگیری از چند بار کاری درس روش تحقیق را جدی بگیرید.
 10. نرم افزار ENDNOTE را یاد بگیرید و هرچه سریعتر برای ثبت مقالاتی که مطالعه می کنید، استفاده کنید.  دوستان دقت کنید ، تحصیلات تکمیلی قواعدی دارد، که تنها آموختن و رعایت کردن آن ها باعث می شود دانشجو صلاحیت دریافت مدرک کارشناسی ارشد و دکترا را داشته باشد. ارجاع دهی به متن اصلی، آن هم به طور صحیح که قابل بازیابی باشد، از مهمترین این قواعد است. تاکید می کنم به هیچ عنوان گزارشاتی را که ارجاع دهی صحیح نداشته باشد نمی پذیرم! ENDNOTE کار ارجاع دهی را برای شما بسیار ساده می کند به همین دلیل استفاده از ENDNOTE انتخابی نیست، اجباری است. روش کار با ENDNOTE را می توانید از منابع مختلف اینترنتی مثل پیوندهای زیر یاد بگیرید:ویدیو (آپارات)
 11. حتما موارد مندرج در این پیوند در مورد اخلاق پژوهش را مطالعه کنید. عدم رعایت موارد مندرج در آن به حتم رابطه کاری ما را تیره خواهد کرد. ما اجازه نداریم متن دیگران را بدون تغییر استفاده کنیم. حتی اگر به آن مطلب ارجاع دهیم. ما تنها می توانیم چکیده ای از مطالب آن ها را به زبان خودمان بازنویسی کنیم. با توجه به اهمیت موضوع، هیچ گونه سهل انگاری (حتی ناخواسته) در خصوص عدم توجه به مندرجات فایل اخلاق پژوهش، در هر مرحله از کار (تدوین پروپوزال، مقاله کنفرانسی، ژورنالی و متن نهایی پایان نامه) پذیرفتنی نیست. پس دقت کنید بازخورد یک سهل انگاری، زیر سوال رفتن اعتبار علمی شما و من خواهد بود، به همین علت سختگیرانه ترین برخوردها را در این زمینه خواهم داشت ( فکر کنم منصفانه باشد که از طریق گزارش کتبی به مدیر گروه و دانشگاه موضوع را اطلاع دهم تا اعتبار علمی افراد گروه حفظ شود. چه من و چه بقیه! ) .
 12. لطفا هنگام تحویل گزارش سمینار یا پروپوزال متن زیر را در یک صفحه کاملا مجزا وارد، امضا کرده و تحویل دهید:

   اینجانب ................ به شماره دانشجویی ..................... دانشجوی دوره .....................رشته .......................، پیش از تحویل گزارش / پروپوزال با عنوان  .............................موارد زیر را تایید می کنم:
   (1) تمامی موارد مندرج در فایل اخلاق پژوهش را که استاد راهتما در اختیارم گذاشته، (http://tavallali-msadegh.ir/post/7) مطالعه نموده و در تهیه این متن به آن عمل کرده ام، (2) انجام هیچ قسمت از این گزارش را به دیگری واگذار نکرده ام، (3) ارجاع دهی علمی را با نرم افزار ENDNOTE یا نرم افزار مشابه انجام داده ام.

  امضا:                                             تاریخ:
 13.  اگر مراقب نباشیم نتایج کار شما به سادگی سر از بازار انقلاب در می آورد. لطفا به هیچ عنوان پیش از انتشار رسمی متن های کار خود، فایل آن را در اختیار دیگران قرار ندهید. فقط به پرینتر خودتان اعتماد کنید! فقط! در یک لحظه فایل های شما می تواند کپی برداری شده و بی اطلاع شما به فروش برسد! با امکانات موجود شما می توانید خودتان تایپیست و ویرایشگر باشید.
 14. یادتان باشد، در حال حاضر در دانشگاه به تارنماها معروف دریافت مقاله علمی دسترسی دارید. پس فرصت حضور در دانشگاه از این نظر هم مغتنم است. امیدوارم به زودی در منزل هم دسترسی داشته باشید. 
 15. در همایش ها، سمینار های علمی اساتید، جلسات دفاع از پایان نامه های دانشجویان دیگر، و جلسات مختلف آموزشی حوزه پژوهش دانشگاه شرکت کنید. 
 16. قسمت کلاسی و درس های دوره ارشد را نباید سبک شمرد. موفقیت شما در این دروس پایه پژوهشی قوی ای ایجاد می کند. خدای نکرده رد شدن در آن ها باعث اتلاف زمان بسیاری خواهد شد.
 17. حتما برای عضویت در باشگاه پژوهشگران جوان اقدام کنید (www.bpj.ir). اگر شک دارید که شرایط عضویت را دارید یا خیر ، به صورت حضوری به دفتر این باشگاه در ساختمان مدیریت دانشگاه مراجعه کرده و راهنمایی بگیرید. 
 18. اگر در پروژه به مشکلی برخوردید (که اگر مشکلی پیش نیامد به صحت کارتان شک باید کرد) صبور باشید و تلاش کنید. با خود زمزمه کنید، که به راستی همراه سختی گشایش است و اندکی صبر سحر نزدیک است! 
 19. سعی می کنم برای دانشجویان جدید سه کارگاه کوچک آموزشی، با کمک خود آن ها برگزار کنم. در هر سه مورد حتما شرکت کنید. در صورتیکه کارگاه برگزار نشد، خودتان پیشقدم شوید:
  الف) آشنایی با اصول طراحی آزمایش
  ب) آشنایی با نرم افزار تاگوچی
  ج) آشنایی با نرم افزار EndNote
 20. سعی کنید استفاده حرفه ای از قسمت های Review  و Equation Editor  نرم افزار Microsoft Word را به خوبی یاد بگیرد. گزینه جایگزین لتکس و زی پرشین است.
 21. در صورتیکه با من درس سمینار را اخذ کرده اما در لیست ایمیل من نیستید سریعا اقدام کنید. همچنین در صورتیکه استاد درس خود را عوض کرده اید، برای شما آرزوی موفقیت دارم و خواهشمندم بنده را در جریان بگذارید.
 22. با توجه به کاهش فرصت گفتگوی حضوری به خاطر مشغله دفتر ارتباط با صنعت، لطفا هر دو هفته یکبار گزارشی از عملکرد دو هفتگی خود را در یک (نهایتا) صفحه ارسال کنند. این گزارش باید شامل ایده اصلی مقالاتی که مطالعه کردید (در حد چند خط کوتاه)، پیشرفت ها، و یا مشکلات شما باشد. پس فکر نکنید اگر در طول دو هفته با مشکلی مواجه شده اید که رفع نشده، گزارشی هم ندارید. ارسال این گزارش ها به جز زمان امتحانات پایان ترم اجباری است. همین الان با هم توافق کنیم: اگر این گزارشات بیش از دو بار متوالی بدون دلیل موجه ارسال نشد، معنی آن عدم مراجعه شماست، و از ادامه همکاری معذورم.
 23. با هم دوست هستیم ، اما در مورد نمره درس سمینار روابط ما کاملا اداری است و از ترم دوم 94-95، به خاطر اتمام فرصت دو ترم این درس نمره ای رد نخواهم کرد! شرط من برای ثبت نمره درس سمینار دریافت یک گزارش کامل کتبی از بررسی مطالعات پیشین (Literature Survey) و بیان مسئله و ارائه آن در قالب یک پاورپوینت است. امیدوارم دلیل این کار برای شما واضح باشد: مطمئن شدن از هدر نرفتن زمان مفید شما! نمره درس سمینار را بر این مبنا ثبت خواهم کرد: (الف) آِیا به تعداد کافی مقاله مرور شده است؟ آیا در طول دو ترم چکیده این مقالات در گزارشات دو هفتگی برای من ارسال شده است؟ (ب) وضوح شرح مسئله و درک شما از آن (ج) آیا برای این موضوع بازدید صنعتی و مشاوره با کارشناسان و خبرگان صنعتی داشته اید؟ (د) در صورتیکه مقاله ای از این قسمت از کار شما مستخرج شده باشد ، تمام نمره را دریافت خواهید کرد. البته به یاد داشته باشید، کیفیت مقاله شرط اصلی آن است!
 24. برای مباحثه در مورد پیشرفت کارتان و حل گره های مختلف آن صبور و پیگیر باشید. حتما سعی کنید در ابتدا خودتان به سوالاتی که ایجاد شده پاسخ دهید تا استقلال در پژوهش را تمرین کرده باشد، اما نتایج آن ها و همچنین سوالات باقی مانده خود را با من در میان بگذارید. من وظیفه دارم کار شما را دنبال کنم. سعی می کنم مشغله های مختلف مانع این کار نشود، اما به یاد داشته باشید که همزمان همین وظیفه را برای دوستان شما دارم. پس تا زمانی که درخواست های پیش از شما را پیگیری می کنم صبور باشید، اما حتما پیگیری کنید.
 25. اگر زبان انگلیسی شما ضعیف (و حتی متوسط) است، در صورتیکه مشکل جدی مالی برای شما وجود ندارد، برای فراگیری زبان انگلیسی اقدام کنید. این مورد را واقعا جدی بگیرید همین امروز برای تعیین سطح به موسسه دلخواه خود مراجعه کنید.
 26. یک تقاضای موکد: در صورتیکه مقاله ای مستخرج از کار مشترک من و شماست، لطفا مقاله را بدون هماهنگی با من برای هیچ همایش و یا ژورنالی ارسال نفرمایید.
 27. از همه این موارد مهم تر، از پژوهش خود لذت ببرید! 
 28. خیلی جالب است، این همه دانشمند، استاد و دانشجوی ارشد و دکتری در حال تحصیل و پژوهش و بررسی قوانینی هستند که توسط یک حقیقت حتمی و مهربان بنا شده اند! 
پیروز باشید

نوع مطلب : پژوهشی، آموزشی - تحصیلات تکمیلی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
محمد صادق تولّلی
پنجشنبه 14 مرداد 1395
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات