اعداد و دنیای مهندسی!
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


1- این وبلاگ پل ارتباطی من، محمد صادق تولّلی، با دانشجویان مهندسی شیمی دانشگاه آزاد شیراز، و پژوهشگران همکار می باشد.

2- تبلیغات احتمالی در حاشیه وبلاگ خارج از کنترل من نمایش داده می شود.

Mohammad Sadegh Tavallali
tavallali[@]iaushiraz.ac.ir

مدیر وبلاگ : محمد صادق تولّلی
نظرسنجی
کدام صنایع، کارخانه ها یا ارگان ها بیشترین توجه را به کارآموزی دانشجویان دارند؟به نام یگانه داور هستی
دانشجویان محترم سلام
اگر دانشجوی ترم اول هستید سری به این یادداشت بزنید. برای بقیه دانشجویان محترم، توصیه هایی برای برنامه ریزی موثر در طول ترم دارم:

در طول ترم:
 1. از خود بپرسید آنچه در کلاس طرح می شود به چه درد می خورد؟ آیا کاربرد آن را آموخته اید؟ آیا آماده هستید همین فردا این موضوعات را در صنعت به کار گیرید؟
 2. منفعل نباشید! از همین حالا در کنار درس نیم نگاهی به فرصت های مختلف ایجاد شانس مالی فکر کنید. بهترین گزینه هم کاربرد درسی هست که در حال آموختن آن هستید. یک مثال بزنم، روتامتر وسیله ای است که در درس مکانیک سیالات به عنوان وسیله ابزار سنجش دبی معرفی می شود. شاید بد نباشد از خود بپرسیم، آیا می توانم یک نمونه از آن را بسازم؟ شاید همین مقدمه کارهای بعدی شود.
 3. باور کنید هدف و انگیزه اکسیر طلایی یادگیری است! به افراد ناامید، و تنبل گوش نکنید! شما می توانید مبدا تغییرات بسیاری باشید. همین امروز شروع کنید.
 4. دوست خوب طلاست! به تجربه گروه های دوستی ای را دیدم که باعث پیشرفت هم شده اند. دوست خوب شما را دعوت به تلاش و پشتکار می کند و از خواب غفلت دور می دارد. یکی از دل انگیز ترین لحظات دوران تدریسم، زمانی است که به وضوح می بینم همکاری درسی بین چند دوست است.. نمونه های دلگرم کننده ای را سراغ دارم که هر ترم چنین دوستانی رو به رشد بودند! 
 5. هرگاه سوالی برای شما ایجاد می شود با اعتماد به نفس بپرسید. در کلاس هیچ سوالی مسخره نیست! چطور می شود سوال کسی را که قرار است فردا همین موارد را برای امرار معاش استفاده کند، مسخره کرد!؟؟
 6. ﻛﻼﺱ ﺣﻞ ﺗﻤﺮﻳﻦ ﺭا ﺟﺪﻱ ﺑﮕﻴﺮﻳﺪ. ﺣﺘﻲ اﮔﺮ ﺳﺮ ﻛﻼﺱ ﻧﻤﻲ ﺗﻮﻧﻴﺪ ﺑﺮﻳﺪ,سوالات ﺣﻞ ﺷﺪﻩ را ﺑﮕﻴﺮﻳﺪ و ﻣﺮﻭﺭ ﻛﻨﻴﺪ. حداقل در درس های من، من با تدریس یار در تماس هستم و نحوه پیشرفت کار را دنبال می کنم. سوالات حل شده در این کلاس ها مکمل مثال های حل شده در کلاس است. 
 7. ﺑﻲ ﺩﻟﻴﻞ برای درس ها ﺗﻜﻠﻴﻒ و یا پروژه داوطلبانه ﻣﻌﻴﻦ نمی شود. ﻳﻜﻲ اﺯ ﻣﻬﻢ ﺗﺮﻳﻦ دلایل آن، اﻓﺰاﻳﺶ تعداد ﻣﺜﺎﻝ ﻫﺎﻱ ﺣﻞ ﺷﺪﻩ ای است که ﺩﺭ اﺧﺘﻴﺎﺭ ﺩاﻧﺸﺠﻮ ﻫﺴﺖ. این مورد هم مکمل مثال های حل شده و موارد مطرح شده در کلاس خواهد بود.
 8. ﻫﺮ ﭼﻪ ﻗﺪﺭ به ﺗﺮﻡ ها و مقاطع ﺑﺎﻻﺗﺮ می روید، عمق ﺩﺭﻭﺱ، و وابستگی مطالب مختلف آن به هم بیشتر می شود. ﺷﺐ اﻣﺘﺤﺎﻥ ﺟﻮاﺑﮕﻮ اﻳﻦ ﺣﺠﻢ اﺯ ﻣﻂﺎﻟﺐ ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺑﻮﺩ.
 9. ﺣﻞ ﻣﺴﺘﻘﻞ ﺗﻜﺎﻟﻴﻒ ﺑﺪﻭﻥ ﻛﭙﻲ ﺑﺮﺩاﺭﻱ ﺭا ﺟﺪﻱ ﺟﺪﻱ ﺑﮕﻴﺮﻳﺪ! کپی برداری در ﺯﻣﺎﻥ اﻣﺘﺤﺎﻥ شدنی نیست. راستی به نظر شما مدرک تحصیلی ای که با زحمت دیگران و به نام شما صادر شود، چقدر برکت مالی خواهد داشت؟
 10. غیبت بی دلیل در کلاس ها اصلا امر عادی و بی اهمیتی نیست. این کار یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که یک دانشجو می تواند انجام دهد. چه بسا جلساتی که مطلب مهمی در کلاس مطرح می شود که تنها به صورت حضوری یادگیری یا پیگیری آن ممکن است. در ضمن، شخص من در انتهای ترم نگاه جدی ای به تعداد غیبت ها خواهم داشت، از حذف سه شانزدهم تا محرومیت از دریافت نمرات ارفاقی!
 11. زور را به التماس ندهید! اگر از آن دسته از دانشجویانی بوده اید که در برگه های امتحانی خود از مشکلات کاری و شخصی خود می نویسند، از اول این ترم برنامه ریزی کنید که طوری تلاش کنید که کار به این نامه نگاری ختم نشود. متاسفانه با توجه به زمان محدودم، معمولا این یادداشت ها را مطالعه نمی کنم.
پیش از آزمون :
 1. حتما سوالات سال های قبل و انتهای فصل را با دقت تمام حل کنید. روخوانی حل سوالات به شما کمکی نخواهد کرد. دست به قلم شده و خودتان مشغول حل شوید. بعد از حل کردن سوال، می توانید پاسختان را با پاسخ حل المسائل مقایسه کنید.
 2. خود را به جای طراح سوال بگذارید. به نظر شما از چه مباحثی سوال طرح خواهد شد؟ مطمئن شوید بر تمامی مسائل و عناوینی که در کلاس بحث شده ، تسلط کامل دارید.
 3. رفع اشکال با دوستانتان را فراموش نکنید.
هنگام آزمون :
 1. برای برخی از دروس و در طول ترم، جداولی از طریق رایانامه در اختیار شما قرار گرفته است. همه آنها را به همراه داشته و بر روی تمامی صفحات،  نام و نام خانوادگی و شماره دانشجویی خود را یادداشت کنید.
 2.  کد کلاسی و مشخصات خود را بالای هر سه برگ امتحان، پیشنویس و پاسخنامه یادداشت کنید. هر برگ بی نام به منزله تقلب خواهد بود، چرا که صاحب آن معین نیست.
 3. جهت حل مسئله از مداد سیاه استفاده کنید. پس مداد سیاه و پاک کن به همراه داشته باشید. همچنین هرگونه جابجا کردن کتاب، جدول داده یا ماشین حساب ممنوع است. حتما تلفن همراه خود را خاموش کنید.
 4. اگر نیاز به عملیات درون یابی دارید، رابطه مورد استفاده را ذکر نموده و تنها به ذکر پاسخ آخر بسنده نکنید.
 5. در صورتیکه داده ای را از نمودار یا جدولی می خوانید، مرجع داده را مشخص کنید. همچنین واحد تمام داده ها را معین نمایید. 
 6. در زمان امتحان از طرح درخواست بررسی جوابتان برای سنجش صحت آن اکیدا خودداری فرمایید. این آزمون شماست! موفق باشید!
 7. در کنار تمامی موارد بالا، سعی کنید با تلاش و با آرامش برای امتحان آماده شوید. به یاد داشته باشید این امتحان مهم است، اما فقط در حد و اندازه خودش. پیشنهاد می کنم  به این پیوند هم سری بزنید. نکات جالب و درستی را مطرح کرده است.
پس از آزمون :
 1. خدا قوت!
 2. معمولا زمانی برای بازدید اوراق معین می شود. حتما برگه خود را شخصا و به صورت حضوری بررسی کنید. 
 3. راستی این ﺷﻌﺎﺭ جالب یک از استاد با تجربه من بود: (برخی از ﺩاﻧﺸﺠﻮیان ﻭﻗﺘﻲ نمی توانند درسی ﺭا با موفقیت به اتمام برسانند، همه جا اعلام می کنند که "استاد من را انداخت!", و ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻫم ﻛﻪ ﺑﺎ اﺭﻓﺎﻕ ﭘﺎﺱ می شوند اعلام می کنند که "من ﭘﺎﺱ ﺷﺪﻡ!") اﻳﻦ ﺭﻭاﻝ ﺧﻴﻠﻲ ﻛﻢ ﻟﻂﻔﻲ است. 
 4. معمولا جدا از نظرسنجی رسمی دانشگاه، در انتهای ترم من هم نظرسنجی بی نامی در مورد ترم انجام می دهم. لطفا تمام نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را برای من بنویسید. هر نکته صادقانه شما تاثیر بسیار بزرگی در جهت گیری ترم های آینده من خواهد داشت.
* در صورتیکه پیشنهادی برای تکمیل لیست بالا دارید به من اطلاع دهید. 
پیروز باشید.
تولّلی
نوع مطلب : آموزشی - کارشناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
محمد صادق تولّلی
دوشنبه 16 شهریور 1394
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات